poniedziałek, 21 października 2013

WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI A BIEG PRZEDAWNIENIA



Czy posiadasz względem swojego dłużnika roszczenie które według przepisów KC uległo już przedawnieniu? Jeżeli tak to spełnienie świadczenia przez Twojego dłużnika wydaje się dalece wątpliwe.....który bowiem dłużnik spełni świadczenie którego spełniać nie musi??? Jeżeli jednak złożyłeś przed upływem terminu przedawnienia wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu (tj. najczęściej wyrokowi) to możesz rozważyć złożenie wniosku egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi.
Sukces nie jest gwarantowany, ale poniżej podaję wyroki SN które są dla Ciebie korzystne.

piątek, 31 maja 2013

środa, 29 maja 2013

HISTORIA PEWNEGO ZWROTU

Witam Was drodzy Wierzyciele!!

Dzisiejszy wpis powstał w stanie wzburzenia i wręcz wściekłości na formalizm panujący w niektórych sądach!!! O tym, że tak jest przekonałam się już wielokrotnie ( w szczególności w wydziałach KRS i Zastawu Rejestrowego) ale to co się stało dziś było (delikatnie rzecz ujmując) lekką przesadą i to nie tylko w moim odczuciu!!! Wpis ten zamieszczam ku przestrodze. Sytuacja ta dotyczyć będzie doręczeń pomiędzy profesjonalnymi pełnomocnikami, więc być może nie będziecie zbytnio zainteresowani, ale wnioski wyciągnięte z zaistniałej sytuacji, pozwalają mi mieć uzasadnione obawy o to czy strona procesu, która pozostaje bez profesjonalnego pełnomocnika, w sytuacji wszechobecnego formalizmu w sądach, ma jakiekolwiek szanse aby dowieść swoich praw w procesie a w waszym przypadku odzyskać swoje niekiedy niemałe pieniądze!!!

Ehhh po długim i nienapawajacym optymizmem wstępię przejdę do meritum...
Otóż istnieje w kodeksie postępowania cywilnego taki przepis który mówi, iż:

W toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza się dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.

W pewnej sprawie zostało wysłane przeze mnie pismo procesowe. Oczywiście zmieściłam się w terminie, oczywiście wysłałam pismo pełnomocnikowi drugiej strony, oczywiście załączyłam potwierdzenie wysyłki w piśmie do sądu. Jakie więc było moje zdziwienie kiedy sąd w dniu dzsiejszym zwrócił mi wspomniane pismo!!!!! Pomyślałam, absurd!!! I rzeczywiście , wyobraźcie sobie, że pismo zostało zwrócone gdyż, ze nie napisałam na potwierdzeniu nadania imienia i nazwiska pełnomocnika ( a jedynie podałam nazwę kancelarii która posiada w sobie imię i nazwisko pełnomocnika) sąd dokonał mi zwrotu pisma- co oznacza, ze nie bedzie ono wywierało zadnych skutków prawnych!!!Zgadzam się,powinnam była napisać nazwisko, ale bądźmy ludźmi! Pismo zostało wysłane do kancelarii pełnomocnika, zgadzał się adres, zgadzała się nazwa ( która zawierała w sobie imię i nazwisko) więc w zupełności nie rozumiem takiego formalizmu!! 

Ehhh jestem na etapie naprawiania tej sytuacji. Mam nadzieję, że się uda:) jeżeli mój pomysł się sprawdzi, z przyjemnością podzielę się z Wami:) 
A tymczasem lekcja na dziś!! Zawsze dołączaj potwierdzenia i przytwierdzaj je zszywaczem!To nie żart!!!!!

 

środa, 20 marca 2013

JAK NAPISAĆ WEZWANIE DO ZAPŁATY


Dziś napisze Ci o nieskomplikowanym lecz bardzo istotnym piśmie. A mianowicie o wezwaniu do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty jest pierwszym pismem które powinieneś wysłać do dłużnika. Wystosowanie dłużnikowi wezwania do zapłaty jest niezwykle istotne gdyż jeżeli tego nie zrobisz możesz narazić się na obowiązek zwrotu kosztów procesu pomimo uwzględnienia powództwa.
Zapamiętaj zatem podstawową zasadę: PRZED ZŁOŻENIEM POZWU NALEŻY WYSŁAĆ DŁUŻNIKOWI WEZWANIE DO ZAPLATY!!!

Wezwanie do zapłaty nie jest skomplikowanym pismem, z całą pewnością po przeczytaniu tego wpisu poradzisz sobie z jego napisaniem.

Oto kilka najważniejszych wskazówek:

środa, 6 marca 2013

KOLEJNOŚĆ ZASPOKOJENIA WIERZYCIELI W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM


Jak obiecałam, tak czynię. W związku z „ambergoldowym boomem” na tematykę zgłoszenia wierzytelności kontynuuję temat :). O niezbędnych elementach pisma w którym należy zgłosić swoją wierzytelność pisałam tutaj. Dziś skupię się na kategoriach wierzytelności. Kwestia ta jest dosyć istotna gdyż od tego z jakim rodzajem wierzytelności mamy do czynienia zależy pierwszeństwo jej zaspokojenia w postępowaniu. Im wyższa kategoria tym większe szanse na odzyskanie wierzytelności.

środa, 27 lutego 2013

JAK ZGŁOSIĆ WIERZYTELNOŚĆ W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM

Pamiętacie jeszcze aferę Amber Gold? Niestety w skutek nieuczciwych działań tej spółki wiele osób straciło swoje oszczędności. Wobec Amber Gold została ogłoszona upadłość. Być może to czysty przypadek (choć ja w takowe raczej nie wierzę) ale w ciągu ostatniego tygodnia kancelaria z którą współpracuję dostała dwa zlecenia na reprezentowanie wierzycieli w postępowaniach upadłościowych toczących się względem spółek będących ich dłużnikami.
Niestety, coraz częściej będziemy spotykać się z sytuacją ogłoszenia upadłości dłużnika. Warto zatem wiedzieć jakie kroki należy poczynić aby skutecznie odzyskać choć część swojej należności w toku postępowania upadłościowego.
Pomimo tego, że postępowania upadłościowe toczą się latami, a ich wynik niejednokrotnie nie jest tożsamy z naszymi oczekiwaniami, to jednak warto jest postarać się i zgłosić swoją wierzytelność. Nic to Cię nie kosztuje (wniosek o zgłoszenie wierzytelności jest wolny od opłat) a być może uzyskasz chociaż część swojej wierzytelności.
Sukces skutecznego zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym polega na dobrym przygotowaniu pisma, zawarciu informacji wymaganych przez ustawę- prawo upadłościowe i naprawcze oraz zachowaniu odpowiedniej formy dokumentów załączanych do zgłoszenia.
W tym wpisie postaram się zachęcić Cię do zgłaszania wierzytelności. Nie jest to bardzo skomplikowane. 

Oto najważniejsze informacje które musisz wiedzieć.

czwartek, 7 lutego 2013

PRAWNIK NA WESOŁO:)


Prawnik, inżynier i matematyk zdają test.
Zaczyna inżynier, pytają go:
- Ile jest 2+2?
Inżynier pomyślał chwilę i powiedział:
- 4.
Potem zawołano matematyka i zadano mu to samo pytanie. Po chwili zastanowienia odpowiedział:
- 4,0.
Następnie wezwano prawnika i usłyszał to samo pytanie. Prawnik odpowiedział szybciej niż matematyk:
- A ile chcecie, żeby było?

środa, 6 lutego 2013

WYPIS Z AKTU NOTARIALNEGO

Jak już wiesz egzekucję z majątku dłużnika możesz prowadzić nawet gdy ten pozbył się swojego majątku. W tym celu musisz złożyć do sądu tzw. skargę paulińską (więcej o skardze tutaj). We wpisie o skardze paulińskiej zaznaczałam, ze skarga powinna być doskonale umotywowana. Konieczne jest zatem przedstawienie odpowiednich dowodów.

Najczęściej skargę paulińską wnosimy w przypadku gdy dłużnik pozbył się nieruchomości, przedsiębiorstwa czy np. gospodarstwa rolnego. W takim wypadku podstawowym dowodem będzie akt notarialny za pomocą którego podstępny dłużnik wyzbył się swojego majątku.
Mając na uwadze, że okres przedawnienia do złożenia skargi paulińskiej wynosi 5 lat od dokonania czynności prawnej (np. darowizny nieruchomości) wyjaśniam, że nie uzyskasz takiego wypisu np. z akt księgi wieczystej. Notariusz bowiem przesyła akt notarialny do archiwum sądu dopiero po 10 latach. Do tego czasu wszystkie akty znajdują się w kancelarii notariusza sporządzającego akt notarialny.

Oczywiste jest, ze dłużnik takiego aktu notarialnego z własnej, nieprzymuszonej woli nie wyda. Notariusz zaś może wydać wypis stronom, osobom dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym.  Zapewne nie ma Cię w tej grupie….Co zatem zrobić? Jak uzyskać ten niezbędny dokument?

poniedziałek, 4 lutego 2013

GDY DŁUŻNIK POZBYŁ SIĘ MAJĄTKU.....


Nie obawiaj się Wierzycielu!!!! Jeszcze nic straconego!!!!
Na szczęście ustawodawca przewidział sytuację nieuczciwego postępowania Twojego Dłużnika i wprowadził instytucję która chroni Cię przed niewypłacalnością Dłużnika- tzw. roszczenie pauliańskie (art. 527 KC).
Darowizna nieruchomości dla cioci, fikcyjna umowa sprzedaży składników majątku i po sprawie?? Nie tak szybko Panie Dłużniku!!!! To właśnie przed tego typu czynnościami prawnymi mającymi na celu wyzbycie się majątku, z którego mogłoby nastąpić zaspokojenie wierzyciela chroni  skarga paulińska.
Pamiętaj zatem, że skutecznie powództwo pauliańskie umożliwia prowadzenie egzekucji ze składników majątku Dłużnika, które traktowane są tak, jakby nigdy nie zostały zbyte ( tzw. względna bezskuteczność czynności prawnej w stosunku do wierzyciela).