środa, 27 lutego 2013

JAK ZGŁOSIĆ WIERZYTELNOŚĆ W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM

Pamiętacie jeszcze aferę Amber Gold? Niestety w skutek nieuczciwych działań tej spółki wiele osób straciło swoje oszczędności. Wobec Amber Gold została ogłoszona upadłość. Być może to czysty przypadek (choć ja w takowe raczej nie wierzę) ale w ciągu ostatniego tygodnia kancelaria z którą współpracuję dostała dwa zlecenia na reprezentowanie wierzycieli w postępowaniach upadłościowych toczących się względem spółek będących ich dłużnikami.
Niestety, coraz częściej będziemy spotykać się z sytuacją ogłoszenia upadłości dłużnika. Warto zatem wiedzieć jakie kroki należy poczynić aby skutecznie odzyskać choć część swojej należności w toku postępowania upadłościowego.
Pomimo tego, że postępowania upadłościowe toczą się latami, a ich wynik niejednokrotnie nie jest tożsamy z naszymi oczekiwaniami, to jednak warto jest postarać się i zgłosić swoją wierzytelność. Nic to Cię nie kosztuje (wniosek o zgłoszenie wierzytelności jest wolny od opłat) a być może uzyskasz chociaż część swojej wierzytelności.
Sukces skutecznego zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym polega na dobrym przygotowaniu pisma, zawarciu informacji wymaganych przez ustawę- prawo upadłościowe i naprawcze oraz zachowaniu odpowiedniej formy dokumentów załączanych do zgłoszenia.
W tym wpisie postaram się zachęcić Cię do zgłaszania wierzytelności. Nie jest to bardzo skomplikowane. 

Oto najważniejsze informacje które musisz wiedzieć.

czwartek, 7 lutego 2013

PRAWNIK NA WESOŁO:)


Prawnik, inżynier i matematyk zdają test.
Zaczyna inżynier, pytają go:
- Ile jest 2+2?
Inżynier pomyślał chwilę i powiedział:
- 4.
Potem zawołano matematyka i zadano mu to samo pytanie. Po chwili zastanowienia odpowiedział:
- 4,0.
Następnie wezwano prawnika i usłyszał to samo pytanie. Prawnik odpowiedział szybciej niż matematyk:
- A ile chcecie, żeby było?

środa, 6 lutego 2013

WYPIS Z AKTU NOTARIALNEGO

Jak już wiesz egzekucję z majątku dłużnika możesz prowadzić nawet gdy ten pozbył się swojego majątku. W tym celu musisz złożyć do sądu tzw. skargę paulińską (więcej o skardze tutaj). We wpisie o skardze paulińskiej zaznaczałam, ze skarga powinna być doskonale umotywowana. Konieczne jest zatem przedstawienie odpowiednich dowodów.

Najczęściej skargę paulińską wnosimy w przypadku gdy dłużnik pozbył się nieruchomości, przedsiębiorstwa czy np. gospodarstwa rolnego. W takim wypadku podstawowym dowodem będzie akt notarialny za pomocą którego podstępny dłużnik wyzbył się swojego majątku.
Mając na uwadze, że okres przedawnienia do złożenia skargi paulińskiej wynosi 5 lat od dokonania czynności prawnej (np. darowizny nieruchomości) wyjaśniam, że nie uzyskasz takiego wypisu np. z akt księgi wieczystej. Notariusz bowiem przesyła akt notarialny do archiwum sądu dopiero po 10 latach. Do tego czasu wszystkie akty znajdują się w kancelarii notariusza sporządzającego akt notarialny.

Oczywiste jest, ze dłużnik takiego aktu notarialnego z własnej, nieprzymuszonej woli nie wyda. Notariusz zaś może wydać wypis stronom, osobom dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym.  Zapewne nie ma Cię w tej grupie….Co zatem zrobić? Jak uzyskać ten niezbędny dokument?

poniedziałek, 4 lutego 2013

GDY DŁUŻNIK POZBYŁ SIĘ MAJĄTKU.....


Nie obawiaj się Wierzycielu!!!! Jeszcze nic straconego!!!!
Na szczęście ustawodawca przewidział sytuację nieuczciwego postępowania Twojego Dłużnika i wprowadził instytucję która chroni Cię przed niewypłacalnością Dłużnika- tzw. roszczenie pauliańskie (art. 527 KC).
Darowizna nieruchomości dla cioci, fikcyjna umowa sprzedaży składników majątku i po sprawie?? Nie tak szybko Panie Dłużniku!!!! To właśnie przed tego typu czynnościami prawnymi mającymi na celu wyzbycie się majątku, z którego mogłoby nastąpić zaspokojenie wierzyciela chroni  skarga paulińska.
Pamiętaj zatem, że skutecznie powództwo pauliańskie umożliwia prowadzenie egzekucji ze składników majątku Dłużnika, które traktowane są tak, jakby nigdy nie zostały zbyte ( tzw. względna bezskuteczność czynności prawnej w stosunku do wierzyciela).