środa, 27 lutego 2013

JAK ZGŁOSIĆ WIERZYTELNOŚĆ W POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM

Pamiętacie jeszcze aferę Amber Gold? Niestety w skutek nieuczciwych działań tej spółki wiele osób straciło swoje oszczędności. Wobec Amber Gold została ogłoszona upadłość. Być może to czysty przypadek (choć ja w takowe raczej nie wierzę) ale w ciągu ostatniego tygodnia kancelaria z którą współpracuję dostała dwa zlecenia na reprezentowanie wierzycieli w postępowaniach upadłościowych toczących się względem spółek będących ich dłużnikami.
Niestety, coraz częściej będziemy spotykać się z sytuacją ogłoszenia upadłości dłużnika. Warto zatem wiedzieć jakie kroki należy poczynić aby skutecznie odzyskać choć część swojej należności w toku postępowania upadłościowego.
Pomimo tego, że postępowania upadłościowe toczą się latami, a ich wynik niejednokrotnie nie jest tożsamy z naszymi oczekiwaniami, to jednak warto jest postarać się i zgłosić swoją wierzytelność. Nic to Cię nie kosztuje (wniosek o zgłoszenie wierzytelności jest wolny od opłat) a być może uzyskasz chociaż część swojej wierzytelności.
Sukces skutecznego zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym polega na dobrym przygotowaniu pisma, zawarciu informacji wymaganych przez ustawę- prawo upadłościowe i naprawcze oraz zachowaniu odpowiedniej formy dokumentów załączanych do zgłoszenia.
W tym wpisie postaram się zachęcić Cię do zgłaszania wierzytelności. Nie jest to bardzo skomplikowane. 

Oto najważniejsze informacje które musisz wiedzieć.

1. Jak dowiedzieć się o upadłości:
Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości dłużnika  wierzyciel zazwyczaj dostaje od syndyka. W piśmie do wierzyciela syndyk zawiadamia kiedy zostało wydane postanowienie o ogłoszeniu upadłości, wskazuje sąd i sędziego komisarza prowadzącego postępowanie upadłościowe oraz wzywa wierzycieli do zgłaszania wierzytelności.
Pamiętaj jednak, że syndyk nie zawsze dysponuje adresem wierzyciela dlatego informacje o upadłości można odnaleźć również w internetowym Monitorze Sądowym i Gospodarczym (tutaj). Warto zatem tam czasem zaglądać :)

2. Gdzie i kiedy złożyć zgłoszenie wierzytelności:
Załóżmy, ze już wiesz o upadłości swojego dłużnika. Dalej należy skierować do sądu zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Termin wynosi od 1 miesiąca do 3 miesięcy od dnia obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W praktyce najczęściej ustanawia się trzymiesięczne terminy.  Pamiętaj jednak, ze w razie uchybienia terminowi nie będziesz wykluczony z podmiotów uprawnionych do zgłoszenia wierzytelności- narazisz się jednak na niepotrzebne koszty, ponadto czynności dokonane już w postępowaniu upadłościowym, są skuteczne względem wierzyciela, który nie dochował terminu- dlatego radzę pilnować tego terminu!!!
Jak już wspomniałam wcześniej, syndyk podaje jaki sąd został wyznaczony do prowadzenia postępowania, wskazuje sędziego komisarza który będzie zajmował się tą sprawa jak również termin w którym należy zgłosić wierzytelność ( takie informacje uzyskasz też ze strony MSiG).

3. Istotne elementy zgłoszenia:
Zgłoszenie musi zawierać elementy istotne dla pisma procesowego jak również musi czynić zadość wymaganiom przewidzianym w ustawie prawo upadłościowe i naprawcze.
W zgłoszeniu wierzytelności należy podać:
− sygnaturę akt sprawy upadłościowej ( znajdziesz ją w piśmie od syndyka lub na stronie MSiG)
− strony postępowania- tj. wierzyciela oraz upadłego ( pamiętaj, żeby wpisać aktualną nazwę- tj. Np. Dorota Spółka z o.o. w upadłości likwidacyjnej)
− określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej (należy podać sumę wierzytelności a następnie wyszczególnić na kwotę główną oraz odsetki. Odsetki możesz policzyć na kalkulatorach znajdujących się w Internecie (np. tutaj). Kalkulatory te działają poprawnie. Różne są opinie w kwestii ostatniego dnia liczenia odsetek, ja dla ostrożności za ostatni dzień naliczania odsetek przyjmuję dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości.
− dowody stwierdzające istnienie wierzytelności ( faktury, rachunki, wyroki, nakazy zapłaty itp.)
− kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona -kategorię określają kolejność zaspokajania roszczeń ( sprawdź tutaj)
− Oświadczenie, czy istnieją zabezpieczenia związane z wierzytelnością (jeżeli tak to należy załączyć oświadczenie wierzyciela, w jakiej prawdopodobnie sumie wierzytelność nie będzie zaspokojona z przedmiotu zabezpieczenia);
− Oświadczenie czy dłużnik jest dłużnikiem osobistym(w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu);
−Oświadczenie czy co do zgłoszonych wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne (stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne);
− Oświadczenie czy wierzyciel jest wspólnikiem lub akcjonariuszem upadłego)jeżeli wierzyciel jest wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki będącej upadłym - ilość posiadanych udziałów albo akcji oraz ich rodzaj;
− numer rachunku bankowego, na który winne być przelane sumy ujęte w planie podziału funduszów masy upadłości.(O każdej zmianie numeru informuj sąd);

4.Załączniki do zgłoszenia wierzytelności.
Odpowiednie przygotowanie załączników jest kwestią bardzo istotną, gdyż stanowi najczęstszą przyczynę zwrotów zgłoszeń wierzytelności przez sąd. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Do pisma powinieneś załączyć dokumenty uzasadniające zgłoszenie, czyli np. fakturę VAT, wyrok, ale konieczne jest zachowanie odpowiedniej  formy, tj. dokumenty muszą zostać dołączone w oryginale lub notarialnie poświadczone bądź poświadczone przez radcę prawnego lub adwokata, będącego Twoim pełnomocnikiem.

Uff jest jeszcze wiele kwestii do omówienia, ale nie chcę z tego wpisu robić długiej i nudnej lektury:) Wydaje mi się, że zamieściłam najistotniejsze zagadnienia. W razie wątpliwości pytaj:) Postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam

1 komentarz:

  1. Twój wpis po krótce wprowadza nas w temat :) Dla poszerzenia wiedzy polecam wam portal https://portal.faktura.pl/podatki/

    OdpowiedzUsuń